Přeskočit na obsah

Oddíl | Vládci vzduchu

Kdo jsme? Jsme kluci od 13 do 18 let, kteří mají rádi zábavu, adrenalin, přírodu, nové zážitky ale hlavně, kteří nechtějí sedět doma, ale zažívat různá dobrodružství a naučit se nové věci. Díky tomu, že v oddíle jsou kluci, co všechny tyto vlastnosti mají a uznávají, se ve skautingu tvoří přátelství, která přesahují hranice oddílu a jsou na celý život. A to je přesně náš případ!

Oddílové schůzky

Schůzky našeho oddílu se konají pravidelně každý pátek od 16:00. Během dvou hodin trávíme čas většinou venku, kde se učíme něco nového, ale samozřejmě hrajeme i různé hry. Při nepřízni počasí jsme v klubovně. Program lze rozlišit na programy naučné, pohybové, praktické a herní. Za naučný program považujeme, když se kluci učí něco nového ohledně zdravovědy, skautské historie, šifrování, uzlování, manuální zručnosti, zkrátka všem důležitým věcem, jak z hlediska skautingu, tak i základních věcí do života. Při praktickém bloku dbáme na to, aby se kluci tyto naučené činnosti naučili používat v praxi, což je nesmírně důležité. Naproti tomu herní programy jsou pro odreagování, zábavu, ale i pro zlepšení komunikace a vztahů.

 Nezapomínáme však ani na fyzickou zdatnost, a tak i pohybové a sportovní aktivity jsou samozřejmostí. Nehrajeme pouze všeobecně známé sporty, ale snažíme se hrát i nové, neokoukané sporty, popřípadě vylepšovat pravidla těch starých, aby byly více fyzicky náročné, zajímavější a pro kluky zábavnější. Přibližně jednou do měsíce se konají jednodenní či vícedenní výpravy. Při nich jde hlavně o utužení kolektivu, navázání přátelství, ale také o to naučit se být samostatný, umět si sbalit věci a uvařit si jídlo jinde, než v kuchyni na sporáku. Zkrátka přežít pár dní bez moderních vymožeností a poznat, jak krásná příroda je. Samozřejmě se konají i výpravy, které nejsou směřovány  do přírody, ale do měst, a to za účelem poznání nových zajímavých lidí, věcí, pamětihodností.
Některé schůzky jsou speciální a to ve smyslu, že se jde do bazénu, jede se na cyklovýlet, přespává se v klubovně, nebo se vyrábí postele na tábor. Pravidelně se zúčastňujeme i střediskových výprav, abychom poznali ostatní členy střediska. Každoročně se podílíme na Betlémském světle, pietních akcí k oslavám osvobození Sušice, 17.listopadu i 28. října.

Tábor

Jednoznačným vrcholem celého skautského roku je letní tábor, který se již pravidelně koná první dva týdny v červenci. Tábořiště máme taktéž pořád stejné, což je velkou výhodou při stavbě. Náš 14-denní náhradní domov, kam se velice rádi stěhujeme, se nachází v hlubokých lesích bez elektřiny a signálu, takže na tábor nevozíme žádné mobily, tablety a různé moderní vymoženosti, za to však si plně užíváme čistou šumavskou přírodu. Každý tábor začíná stavěním. V první řadě je potřeba postavit kuchyň a kamna, na kterých po celou dobu tábora vaříme, dále latríny, umývárku, stožár a teepee. Jelikož kluci už nejsou malí, nespí ve stanech, ale v teepkách s celou svojí družinou, či svými vrstevníky. Získávají tím cenné zkušenosti a zážitky, které by ve stanech nikdy nezískali.

Jakmile je vše dostaveno, může se naplno rozjet celotáborová etapová hra, která provází celý průběh tábora. Během něho kluci zažívají spoustu dobrodružství, nočních her, naučí se rozdělat oheň bez papíru, poznávat zvířata a rostliny, připravit slavnostní oheň z vlastnoručně pokácené soušky, uzlovat a šifrovat, základy první pomoci a řešení krizových situací. Učíme kluky větší zodpovědnosti, samostatnosti, racionálnímu myšlení, ale také se snažíme vybudovat lepší soudržnost a kolektivního ducha celého oddílu.

Kluci jsou na táboře rozděleni do družin, obvykle stejných jako přes celý rok. Záměrně nejsou v jedné velké skupině, ale využíváme družinového principu. Výhoda je hlavně v tom, že vedení družin mají na starost starší skauti, takzvaní rádcové. Ti  jsou s celou svojí družinou 24 hodin, starají se o to, aby v družině všechno fungovalo,  lze využívat i zkušeností rádců, kteří už tvrdě vydřené znalosti a zkušenosti mohou předávat svým členům s vlastními poznatky. Nelze opomenout fakt, že mimodružinové soupeření je ta nejlepší motivace a celý tábor i celoroční program tak dostávají neskutečný náboj.

Vyvrcholením celého tábora je závěrečná etapa, při které jdou kluci jen se svou družinou a pomocí indícií, jenž sbírali celý tábor, k závěrečnému pokladu. Na začátku a na konec tábora se koná tradiční slavnostní oheň, dále se během tábora koná i slibový oheň. Při něm jenom ti nejlépe připraveni mohou složit skautský slib a stát se tak právoplatnými skauty a se ctí nosit slibový odznak na hrudi. Nutno podotknout, že skautský slib se skládá jednou za život a tomu odpovídá i příprava. Nedává se takzvaně “zadarmo“ a může se na něj čekat i několik let, než dotyčný prokáže, že splnil všechny požadavky.

 Jenže to není to jediné, na co se každý z nás na tábor těší. Nelze opomenout jídla, která už se stala táborovým zvykem, bez kterých už by prostě tábor nebyl táborem. Jednoznačnou a neoddiskutovatelnou jedničkou jsou kuřata, kterým obvykle předchází očista těla v sauně. Co následuje potom, co se položí pekáč kuřat na stůl a nakrájí se několik bochníků chleba, se slovy nedá popsat, to se prostě musí zažít.

Zážitků prožitých díky skautingu je zkrátka obrovské množství, stejně tak jako nových přátel, o kterých víte, že se za vás kdykoli postaví a pomohou. Nicméně důkazem, že tato organizace je výjimečná, je fakt, že pohltila více jak 40 miliónů lidí po celém světě. Ano, toto je SKAUTING!

Historie oddílu

Za počátek skautingu v Sušici považujeme rok 1912, kdy studenti sušického gymnázia společně se studenty  gymnázia v Berouně tábořili na řece Křemelné pod vedením sušického rodáka, jednoho z těch, kteří stáli u založení skautingu v Čechách, Miloslava Seiferta.

Na táboře v roce 1946 na řece Vydře u Hrablova mostu vzniká název oddílu „Vládci vzduchu“. Pod tímto názvem oddíl působí do dnes. Tábor se uskutečnil ještě v roce 1947, tentokrát na louce u šumavské obce Prášily na břehu Křemelné. Oba tábory oddílu vedl bratr Jiří Koukol – Owens.

Bratr Owens byl i při obnovení činnosti oddílu v roce 1968. Vůdcem se stal bratr Jan Synek – Vlk. Oddíl byl, stejně jako dnes, součástí sušického střediska. Činnost vyvíjel až do zákazu v roce 1970. V té době se podařilo uskutečnit dva tábory (1969 – tábor „V údolí slunce“, 1970 – tábor „V údolí deště“) na oddílovém tábořišti u Hrablova mostu na Vydře.

Oddíl opět obnovil svou činnost 31. 1. 1990 pod vedením bratra Zdeňka Prančla – Wabigoona, zástupcem vůdce oddílu se stal bratr Václav Pýcha – Mikan.„Vládci vzduchu“ mají tři družiny – Orli, Sokoli, Jestřábi. Prvními rádci družin se v roce 1990 stali František Randák – Torpedo, Antonín Kostohryz – Kosťa, Jakub Spilka – Bakt. Na podzim 1997 se stal vůdcem oddílu Antonín Kostohryz – Kosťa, od tábora „V Měsíčním údolí“ (2002) vede oddíl Ondřej Prančl – Ant. Ten po táboře Vikingů (2004) končí a nahrazuje ho Petr Matějka – Doctor, který je ve vedení oddílu do roku 2010. V zaří téhož roku po něm oddíl přebírá Tomáš Mašek – Tom. Od roku 2015 se stává hlavním vedoucím oddílu Karel Bauer – Kaštan.

 


WEB ODDÍLU – sites.google.com/view/vladcivzduchu